Dipa Ma. Życie i dziedzictwo mistrzyni buddyjskiej

Z Ksiazki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Amy Schmidt
Dipa Ma. Życie i dziedzictwo mistrzyni buddyjskiej Łódź Galaktyka 2007

liczba stron: 164
tłumaczenie: Łukasz SzpunarDodatkowe informacje

Książka Dipa Ma to połączenie historii niezwykłego życia i nauki Dipy Ma Barui, ważnej postaci współczesnej duchowości Wschodu. Dipa Ma kobieta w roli buddyjskiego mistrza wbrew buddyjskim tradycjom, wybrała nie klasztor a rodzinę, dom i pracę.

Medytacji i świadomości nauczała wśród codziennego pośpiechu, w swoim skromnym mieszkaniu, w samym sercu Kalkuty. Dipa Ma, jako jedna z niewielu kobiet swojego pokolenia, całkowicie oddała się medytacji, dzięki czemu w zadziwiająco krótkim czasie osiągnęła głębokie zrozumienie. Na Zachodzie wywarła ogromny wpływ na praktykę medytacji i świadomego życia. Jej uczniami byli Sharon Salzberg, Joseph Goldstein, Jack Kornfield i inni.

Głęboka mądrość oraz empatia Dipy Ma są nieustanną inspiracją i wzorem dla coraz szerszego grona ludzi, którzy praktykując różne ścieżki, pragną otworzyć się na duchowość. Pełne mocy słowa i techniki Dipy Ma splecione zostały ze zdarzeniami z jej życia i relacjami członków rodziny oraz uczniów i czołowych nauczycieli buddyjskich Ameryki. Książka ta jest jedynym pełnym opisem życia Dipy Ma i niezwykłego dziedzictwa, jakie po sobie zostawiła.

Uwagi

  • Amy Schmidt podarowała nam niezwykłą książkę o niezwykłej kobiecie. Z pewnością będzie ona inspiracją dla wielu ludzi, nie tylko dla buddystów zainteresowanych praktyką religijną i medytacją. Wyjątkowa wartość życia i nauczania Dipy Ma leży w jej zwyczajnym, świeckim życiu. Dipa Ma żyła w małym mieszkaniu, pośród dzieci, hałasu i domowych zajęć. W tych warunkach potrafiła praktykować Dharmę i to właśnie może stać się dla nas ważną inspiracją. Wielu ludzi myśli, że do praktyki buddyjskiej niezbędne są jakieś wyjątkowe warunki – cisza, odosobnienie, pustelnia czy ośrodek medytacyjny. Dipa Ma pokazała nam, że dokładnie w miejscu, w którym jesteśmy, możemy osiągnąć duchowe urzeczywistnienie. Łatwo ulec czarowi duchowych urzeczywistnień i mocy opisanych w książce Amy Schmidt, ale klucz leży w codziennym życiu i właściwej postawie. Dipa Ma od dziecka miała przekazywane wartości takie jak dobroć, hojność i wspieranie tych, którzy proszą o jałmużnę. To kształtowało ją od początku i to praktykowała całe życie. Teraz my także jesteśmy objęci jej szczodrością. Obyśmy dobrze zrozumieli jej znaczenie. Kanzen opat świątyni Sanboin
  • Dipa Ma jest jedną z nielicznych kobiet nauczających buddyzmu. Każdy myślący człowiek może odnaleźć w jej naukach własną drogę do spokoju, szczęścia i wyzwolenia. Oczywiście jeśli nie zrodzi się w jego umyśle chęć czynienia cudów. Roshi Reiko Maria Moneta-Malewska
  • Książka Amy Schmidt to zbiór barwnych, żywych relacji o współczesnej nauczycielce buddyzmu. Kwintesencję jej przesłania stanowią: koncentracja (świadomość), miłująca dobroć i spokój; przeżywanie zwykłego, codziennego życia bez wikłania się w niepotrzebne historie, myśli i emocje – wytwory własnego umysłu. Dipa Ma nie nawoływała do zmiany trybu życia, lecz do ćwiczenia się w uważności i kultywowania dobroci w każdej sytuacji. Jej sposób bycia i głęboka mądrość inspirowały otoczenie – rodzinę, a nawet gospodynie domowe z Kalkuty. Przyciągały też i pociągały adeptów z Zachodu, wśród których znajdują się liczne znane postacie. Joanna Grela (religioznawca, buddolog)
  • Inspirująca i przepiękna książka o jednej z najbardziej ukochanych osób – o współczesnej buddyjskiej świętej JACK KORNFIELD, autor After the Ecstasy, the Laundry.
  • Ta książka, niczym sama Dipa Ma, jest prosta, szczera i pełna mocy ALICE WALKER, autorka The Color Purple (Kolor purpury).
  • Mimo że Dipa Ma zaledwie dwa razy odwiedziła Zachód, wywarła przeogromny wpływ na rozwój buddyzmu w Ameryce JOSEPH GOLDSTEIN, autor One Dharma (Jedna Dharma).
  • Czytanie tych wspomnień budzi w nas wiarę, podobnie jak przebywanie w obecności Dipy Ma; spokojny umysł i serce wypełnione miłością nie są czymś nieosiągalnym SYLVIA BOORSTEIN, autorka Its Easier Than You Think.
  • Rzadko się zdarza, żeby historia czyjegoś życia miała w sobie tyle serca. Przeczytawszy tę książkę, czujesz się, jakbyś rzeczywiście spotka Dipę Mał i jakby została już z tobą na zawsze PAUL HAWKEN, współautor Natural Capitalism.
  • Prawdziwy skarb. Dipa Ma to łagodna, rozbrajająca, żarliwa, słodka obecność. Nie można jej się oprzeć TOINETTE LIPPE, autorka Nothing Left Over

Linki zewnętrzne