Intronizacja. Odnajdywanie inkarnowanych mistrzów Tybetu i Himalajów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ksiazki
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (1 wersja: import testowy)
m (4 wersje)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 13:12, 30 sty 2013

Dziamgon Kongtrul Lodro Thaje
Intronizacja. Odnajdywanie inkarnowanych mistrzów Tybetu i Himalajów Kraków Mudra 2002

liczba stron: 218
tłumaczenie: Ngałang Zangpo (z tyb. na ang.); Jarosław Należnik (z ang. na pol.)
ISBN: 8387387061


Dodatkowe informacje

Każdy kontakt z kulturą czy religią Tybetu i regionów sąsiadujących oznacza zetknięcie z instytucją inkarnowanych duchowych mistrzów. W tradycji tej, która jest jednocześnie rdzennie tybetańska i autentycznie buddyjska, nowe wcielenia zmarłych mistrzów są rozpoznawane już we wczesnym dzieciństwie. Podczas ceremonii intronizacji te niezwykłe dzieci wprowadza się do klasztoru poprzednika, a następnie kształci, aby kontynuowały pracę rozpoczętą w poprzednim życiu. W ciągu ostatniego tysiąclecia tradycja ta stanowi dla buddystów tybetańskich główne źródło duchowej odnowy.

W książce zapoznajemy się z dwoma najważniejszymi aspektami zjawiska inkarnacji lamów: z działalnością bodhisattwów oraz ze współczesnym odbiorem tego zjawiska przez społeczeństwo tybetańskie, dla którego ponowne pojawienie się mistrzów z przeszłości jest czymś naturalnym i jednocześnie głęboko poruszającym.

Pierwsza część książki obejmuje relację z ostatnich dni życia i ponownego odrodzenia się Kalu Rinpocze, jednego z największych mistrzów-joginów XX wieku, oraz wywiad z Tai Situ Rinpocze, współcześnie żyjącym inkarnowanym mistrzem, który często odnajduje i rozpoznaje innych odradzających się nauczycieli.

Część druga to przekład tekstu XIX-wiecznego nauczyciela, Dziamgona Kongtrula Lodro Thaje, który przedstawia tradycyjne buddyjskie nauki na temat intronizacji inkarnowanych mistrzów.