Energia mądrości. Podstawowe nauki buddyjskie: Różnice pomiędzy wersjami
m (pliterki) |
m (7 wersji) |
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika) | |
(Brak różnic)
|
Aktualna wersja na dzień 13:11, 30 sty 2013
Lama Jeszie i Lama Zopa Rinpocze
Energia mądrości. Podstawowe nauki buddyjskie Kraków Khandro 2007
liczba stron: 198
tłumaczenie: Marcjanna Góralczyk-Przychocka
ISBN: 978-83-87387-14-3
Dodatkowe informacje
Energia mądrości jest prostym, a przy tym niezwykle zajmującym wprowadzeniem do buddyzmu. Lama Jeszie i Zopa Rinpocze - autorzy tej książki - to znani tybetańscy nauczyciele słynący z umiejętności przybliżania ludziom Zachodu nawet najbardziej skomplikowanych nauk Buddy. Zawarty tu pełny kurs medytacji odsłania sedno prowadzących do oświecenia praktyk wraz z omówieniem takich kwestii, jak: cel i znaczenie medytacji, przyczyny niezadowolenia i braku szczęścia oraz metody ich przezwyciężania, przywracanie kontroli nad umysłem, a co za tym idzie - także nad własnym życiem.
Książkę przepełnia szczególna moc, humor i bezpośredniość, z jakimi Zopa Rinpocze i Lama Jeszie prezentowali nauki buddyjskie podczas swej pierwszej podróży po Ameryce Północnej.
Fragmenty
- Duchowa praktyka jest czymś niezbędnym. Nie zmusza nas jednak do niej żaden czynnik zewnętrzny, inni ludzie czy Bóg. Po prostu, tak jak jesteśmy odpowiedzialni za własne cierpienie, odpowiadamy też za swoje uzdrowienie. Sami sobie stworzyliśmy sytuację, w której się znaleźliśmy, i tylko od nas zależy wykorzystanie okoliczności sprzyjających uwolnieniu się od kłopotów. Ponieważ nasze życie przenika cierpienie, aby go uniknąć musimy wyrwać się z codziennej rutyny, musimy zrobić coś więcej. Owo "coś więcej" to duchowa praktyka, innymi słowy - właśnie medytacja. Jeśli nie wgłębimy się w siebie, by doskonalić umysł, jeśli nadal będziemy trwonić swoją energię wyłącznie na ciągłe organizowanie zewnętrznych aspektów egzystencji, to nasze cierpienie nie skończy się nigdy. Nie ma ono początku, a jeśli nie zastosujemy skutecznego duchowego antidotum - nie będzie miało też końca.
- [...]
- Prawdziwa dharma wskazuje drogę uniknięcia cierpienia i wszelkich problemów. Jeśli nasza praktyka nie zmierza w tym kierunku, znaczy to, że coś jest nie tak i koniecznie musimy to sprawdzić. Najważniejsza praktyka wszystkich joginów polega właśnie na ciągłym badaniu, które spośród ich działań niosą cierpienie, a które szczęście. Następnie uczą się oni, jak unikać tych pierwszych, a wykorzystywać drugie. Taka jest istota praktyki dharmy"